The Malaguti Password CK 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 21.18 HP (15,42 kW)) @ 7500 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 600 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical factor. The Malaguti Password CK 250 comes with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, delivering good efficiency during your journeys.
Regular maintenance is essential to keep your Malaguti Password CK 250 operating reliably. Essential service parts comprise drive chains. Through proper maintenance, your Password CK 250 can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Malaguti Password CK 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/60 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 21.18 HP (15,42 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 156.0 kg (342,18 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |