The Enfield Diesel Taurus is a stroke, Classic bike with a 325.00 ccm (19,73 cubic inches) type of engine.
This engine has 7.00 HP (5,07 kW)) @ 3600 RPM, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 2500 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is important for ensuring your Enfield Diesel Taurus in peak form. Regular replacement items consist of brake pads. Through proper maintenance, your Diesel Taurus can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | N/A |
|---|---|
| Displacement: | 325.00 ccm (19,73 cubic inches) |
| Power: | 7.00 HP (5,07 kW)) @ 3600 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | N/A |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |