The Xmotos XB 21D is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical feature. The Xmotos XB 21D comes with a 3.00 litres (0,79 gallons) fuel tank, ensuring efficient performance for your rides.
Regular maintenance is vital to keep your Xmotos XB 21D running smoothly. Popular maintenance parts comprise air filters. Through proper maintenance, your XB 21D can keep delivering excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.00 litres (0,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 60.0 kg (131,64 pounds) |
| Length: | 1500 mm (58,80 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |