The Buell Lightning XB9SX is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 60.00 ccm (3,64 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 7500 RPM, 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an important aspect. The Buell Lightning XB9SX is equipped with a 14.45 litres (3,80 gallons) fuel tank, delivering good range for your rides.
Preventative care is important for ensuring your Buell Lightning XB9SX in peak form. Common service items comprise brake pads. Using quality components, your Lightning XB9SX can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Buell Lightning XB9SX Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - R17 and the Rear Tyre size is 180/55 - R17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 60.00 ccm (3,64 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.45 litres (3,80 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 176.9 kg (388,05 pounds) |
| Length: | 1935 mm (75,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |