The KTM 990 Supermoto is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 999.00 ccm (60,66 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 113.98 HP (82,78 kW)) @ 9000 RPM, 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a key feature. The KTM 990 Supermoto includes a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, offering excellent fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary to maintain your KTM 990 Supermoto operating reliably. Frequently replaced components involve oil filters. With regular servicing, your 990 Supermoto can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for KTM 990 Supermoto Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60,66 cubic inches) |
| Power: | 113.98 HP (82,78 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 2 x Brembo four piston fixed-caliper, radially bolted |
| Rear Brakes: | Single disc. Brembo 2-piston floating caliper, brake disc |