The Kawasaki VN 1500 Classic is a 4 stroke, Custom bike with a 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 64.00 HP (46,47 kW)) @ 4700 RPM, 110.80 Nm (11,24 kgf-m or 81,29 ft.lbs) @ 3300 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important for keeping your Kawasaki VN 1500 Classic performing at its best. Regular replacement items comprise oil filters. Through proper maintenance, your VN 1500 Classic will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) |
| Power: | 64.00 HP (46,47 kW)) @ 4700 RPM |
| Torque: | 110.80 Nm (11,24 kgf-m or 81,29 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 257.0 kg (563,77 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |