The Yamaha TT R90 E is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 89.00 ccm (5,40 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 5.49 HP (3,98 kW)) @ 5600 RPM, 6.10 Nm (0,60 kgf-m or 4,48 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical consideration. The Yamaha TT R90 E is fitted with a fuel tank and utilizes a SOHC fuel management system, giving optimal performance for your adventures.
Proper upkeep is key for keeping your Yamaha TT R90 E in peak form. Frequently replaced components comprise clutch plates. With the right parts, your TT R90 E will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 89.00 ccm (5,40 cubic inches) |
| Power: | 5.49 HP (3,98 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 6.10 Nm (0,60 kgf-m or 4,48 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 8.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 60.0 kg (131,64 pounds) |
| Length: | 1525 mm (59,70 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |