The Honda PS 125i Sporty is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.00 HP (2,89 kW)) @ 9000 RPM, 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key aspect. The Honda PS 125i Sporty is fitted with a 9.40 litres (2,47 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel injection system, giving efficient range on the road.
Routine service is important to keep your Honda PS 125i Sporty performing at its best. Popular maintenance parts involve drive chains. Using quality components, your PS 125i Sporty can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 4.00 HP (2,89 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.40 litres (2,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 156.0 kg (342,18 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |