The Laverda 750 Diamante is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 9200 RPM, 75.00 Nm (7,56 kgf-m or 55,02 ft.lbs) @ 7200 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
Regular maintenance is important for ensuring your Laverda 750 Diamante in top condition. Essential service parts involve batteries. By using genuine parts, your 750 Diamante will sustain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 9200 RPM |
| Torque: | 75.00 Nm (7,56 kgf-m or 55,02 ft.lbs) @ 7200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |