The Hartford HD125S is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.73 HP (9,25 kW)) @ 8200 RPM, 6.90 Nm (0,70 kgf-m or 5,07 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a critical feature. The Hartford HD125S comes with a 10.30 litres (2,71 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel injection system, giving efficient performance on the road.
Regular maintenance is essential to maintain your Hartford HD125S performing at its best. Popular maintenance parts involve sprockets. With regular servicing, your HD125S will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Hartford HD125S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.50 - 16 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.73 HP (9,25 kW)) @ 8200 RPM |
| Torque: | 6.90 Nm (0,70 kgf-m or 5,07 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.30 litres (2,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1945 mm (76,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |