The Moto Guzzi Griso 850 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 877.00 ccm (53,24 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 75.09 HP (54,53 kW)) @ 7600 RPM, 70.00 Nm (7,06 kgf-m or 51,34 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential aspect. The Moto Guzzi Griso 850 comes with a 17.20 litres (4,52 gallons) fuel tank, providing reliable fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is crucial to keep your Moto Guzzi Griso 850 in top condition. Popular maintenance parts consist of oil filters. With the right parts, your Griso 850 will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Griso 850 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 877.00 ccm (53,24 cubic inches) |
| Power: | 75.09 HP (54,53 kW)) @ 7600 RPM |
| Torque: | 70.00 Nm (7,06 kgf-m or 51,34 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.20 litres (4,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 227.0 kg (497,90 pounds) |
| Length: | 2260 mm (88,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |