The Azel Sweet 125cc is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 123.67 ccm (7,51 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.50 HP (6.2 kW, 9.10 Nm (0,90 kgf-m or 6,67 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is vital for ensuring your Azel Sweet 125cc in top condition. Regular replacement items involve clutch plates. Through proper maintenance, your Sweet 125cc will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Azel Sweet 125cc Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.67 ccm (7,51 cubic inches) |
| Power: | 8.50 HP (6.2 kW |
| Torque: | 9.10 Nm (0,90 kgf-m or 6,67 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 101.0 kg (221,59 pounds) |
| Length: | 1982 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |