The Harley Davidson FLHX Street Glide is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the tank size is an essential feature. The Harley Davidson FLHX Street Glide comes with a 22.70 litres (5,97 gallons) fuel tank, ensuring excellent mileage on the road.
Regular maintenance is important for ensuring your Harley Davidson FLHX Street Glide performing at its best. Regular replacement items involve brake pads. Using quality components, your FLHX Street Glide can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLHX Street Glide Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/80 - B17 and the Rear Tyre size is 180/65 - B16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 131.00 Nm (13,33 kgf-m or 96,12 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.70 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 355.0 kg (778,69 pounds) |
| Length: | 2430 mm (95,22 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |