The Harley Davidson XL 883 Sportster Police is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 882.66 ccm (53,59 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel capacity is an essential consideration. The Harley Davidson XL 883 Sportster Police includes a 12.49 litres (3,28 gallons) fuel tank, offering consistent range for your adventures.
Preventative care is essential for maintaining your Harley Davidson XL 883 Sportster Police in peak form. Popular maintenance parts comprise fuel filters. Through proper maintenance, your XL 883 Sportster Police will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL 883 Sportster Police Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 882.66 ccm (53,59 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 74.58 Nm (7,56 kgf-m or 54,73 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.49 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 255.4 kg (560,19 pounds) |
| Length: | 2289 mm (89,65 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |