The Yamaha TDR 125 is a 2 stroke, Super Motard bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7000 RPM, 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is key for ensuring your Yamaha TDR 125 operating reliably. Popular maintenance parts include oil filters. Using quality components, your TDR 125 can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 122.0 kg (267,66 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |