The Kawasaki Z750 ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) In-line four, 16 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 104.19 HP (75,72 kW)) @ 10500 RPM, 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 8300 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical feature. The Kawasaki Z750 ABS is equipped with a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, offering good mileage for your rides.
Proper upkeep is key for ensuring your Kawasaki Z750 ABS performing at its best. Common service items include fuel filters. With regular servicing, your Z750 ABS will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Z750 ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 104.19 HP (75,72 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 77,960 Nm (7,96 kgf-m or 57,21 ft.lbs) @ 8300 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 16 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 203.0 kg (445,26 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Dual semi-floating 300 mm petal discs Dual twin-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Single-piston |