The Veli VL50QT 10 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.02 HP (2,89 kW)) @ 6500 RPM, 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 50.0 km/h (30,94 mph)
Regular maintenance is crucial to maintain your Veli VL50QT 10 in top condition. Regular replacement items involve air filters. Using quality components, your VL50QT 10 will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Veli VL50QT 10 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 4.02 HP (2,89 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 50.0 km/h (30,94 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |