The Victory Arlen Ness Vision is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 1731.00 ccm (105,10 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 97.00 HP (70.8 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key consideration. The Victory Arlen Ness Vision is equipped with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, providing good fuel economy for your rides.
Regular maintenance is vital for maintaining your Victory Arlen Ness Vision running smoothly. Popular maintenance parts involve spark plugs. Using quality components, your Arlen Ness Vision can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Victory Arlen Ness Vision Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - R18 and the Rear Tyre size is 180/60 - R18 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105,10 cubic inches) |
| Power: | 97.00 HP (70.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 369.0 kg (809,43 pounds) |
| Length: | 2629 mm (102,98 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Floating rotor with 3-piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper |