The Vento Phantom Li is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.40 HP (6,87 kW)) @ 7600 RPM, 8.54 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 5100 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical aspect. The Vento Phantom Li features a 5.29 litres (1,39 gallons) fuel tank, offering good efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is essential to maintain your Vento Phantom Li in top condition. Regular replacement items consist of clutch plates. Using quality components, your Phantom Li can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Vento Phantom Li Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 9.40 HP (6,87 kW)) @ 7600 RPM |
| Torque: | 8.54 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 5100 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.29 litres (1,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 103.9 kg (227,86 pounds) |
| Length: | 1890 mm (74,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Single hydraulic Disc |
| Rear Brakes: | Single disc. Single hydraulic Disc |