The Bajaj Avenger DTS i is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 200.00 ccm (12,14 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 17.27 HP (12,54 kW)) @ 8000 RPM, 16.78 Nm (1,69 kgf-m or 12,34 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important consideration. The Bajaj Avenger DTS i features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, providing good performance during your journeys.
Regular maintenance is important to maintain your Bajaj Avenger DTS i operating reliably. Regular replacement items include sprockets. With regular servicing, your Avenger DTS i can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Bajaj Avenger DTS i Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 17 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 200.00 ccm (12,14 cubic inches) |
| Power: | 17.27 HP (12,54 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 16.78 Nm (1,69 kgf-m or 12,34 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 152.0 kg (333,42 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |