The Diamo Fury is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.80 HP (7.2 kW and a top speed of 104.6 km/h (64,68 mph)
When out on the road, the fuel capacity is a critical feature. The Diamo Fury includes a 7.57 litres (1,99 gallons) fuel tank, providing efficient mileage for your adventures.
Preventative care is crucial to maintain your Diamo Fury operating reliably. Popular maintenance parts consist of batteries. Using quality components, your Fury can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Diamo Fury Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 9.80 HP (7.2 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 104.6 km/h (64,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.57 litres (1,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 139.7 kg (306,46 pounds) |
| Length: | 2184 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |