The Victory Cory Ness Jackpot is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 1731.00 ccm (105,10 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 97.00 HP (70.8 kW and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key factor. The Victory Cory Ness Jackpot is equipped with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel control system, providing reliable fuel economy during your journeys.
Routine service is vital to keep your Victory Cory Ness Jackpot in top condition. Popular maintenance parts involve fuel filters. Using quality components, your Cory Ness Jackpot will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Victory Cory Ness Jackpot Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 250/40 - R18 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105,10 cubic inches) |
| Power: | 97.00 HP (70.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 294.0 kg (644,96 pounds) |
| Length: | 2435 mm (95,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |