The Dafier DFE 110 3C is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 107.00 ccm (6,50 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.43 HP (4,68 kW)) @ 7500 RPM and a top speed of 75.0 km/h (46,37 mph)
For longer journeys, the gas tank is an important consideration. The Dafier DFE 110 3C includes a 4.50 litres (1,18 gallons) fuel tank, giving good mileage for your rides.
Proper upkeep is key for maintaining your Dafier DFE 110 3C in peak form. Essential service parts involve oil filters. Through proper maintenance, your DFE 110 3C will sustain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Dafier DFE 110 3C Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 107.00 ccm (6,50 cubic inches) |
| Power: | 6.43 HP (4,68 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 75.0 km/h (46,37 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.50 litres (1,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 87.0 kg (190,84 pounds) |
| Length: | 1930 mm (75,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |