The KTM 990 Super Duke is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 999.00 ccm (60,66 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9000 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important feature. The KTM 990 Super Duke includes a 18.50 litres (4,87 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, ensuring optimal fuel economy for your rides.
Routine service is crucial for keeping your KTM 990 Super Duke operating reliably. Popular maintenance parts comprise brake pads. With the right parts, your 990 Super Duke can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for KTM 990 Super Duke Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60,66 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.50 litres (4,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |