The Piaggio Liberty 125 4 Stroke is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8000 RPM, 10.20 Nm (1,00 kgf-m or 7,46 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a critical aspect. The Piaggio Liberty 125 4 Stroke is equipped with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, giving good mileage for your rides.
Scheduled maintenance is vital to maintain your Piaggio Liberty 125 4 Stroke in peak form. Regular replacement items include batteries. With regular servicing, your Liberty 125 4 Stroke will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Piaggio Liberty 125 4 Stroke Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 16 and the Rear Tyre size is 110/80 - 14 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 10.20 Nm (1,00 kgf-m or 7,46 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 99.0 kg (217,21 pounds) |
| Length: | 1935 mm (75,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |