The Yamaha YP Majesty 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 21.00 HP (15,22 kW)) @ 7500 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
For longer journeys, the tank size is a critical feature. The Yamaha YP Majesty 250 features a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, offering excellent fuel economy during your journeys.
Preventative care is necessary to maintain your Yamaha YP Majesty 250 in peak form. Common service items include air filters. Through proper maintenance, your YP Majesty 250 will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 21.00 HP (15,22 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 156.0 kg (342,18 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |