The Kreidler Insignio 125 DD is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.40 HP (6.1 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an essential factor. The Kreidler Insignio 125 DD features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, delivering optimal performance for your adventures.
Routine service is important to maintain your Kreidler Insignio 125 DD in peak form. Frequently replaced components involve drive chains. By using genuine parts, your Insignio 125 DD can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kreidler Insignio 125 DD Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 8.40 HP (6.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 138.0 kg (302,68 pounds) |
| Length: | 2190 mm (85,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |