The Veli ZQ 100 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 97.19 ccm (5,90 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.97 HP (5.1 kW and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
Scheduled maintenance is essential to keep your Veli ZQ 100 running smoothly. Regular replacement items involve clutch plates. With regular servicing, your ZQ 100 will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 97.19 ccm (5,90 cubic inches) |
| Power: | 6.97 HP (5.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | 1810 mm (70,94 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |