The Motobi Velvet 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 383.38 ccm (23,27 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 28.02 HP (20,40 kW)) @ 7000 RPM, 30.30 Nm (3,08 kgf-m or 22,19 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a key feature. The Motobi Velvet 400 features a 11.70 litres (3,07 gallons) fuel tank, providing good range for your adventures.
Proper upkeep is necessary for keeping your Motobi Velvet 400 in top condition. Essential service parts comprise spark plugs. With regular servicing, your Velvet 400 will sustain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Motobi Velvet 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 13 and the Rear Tyre size is 140/70 - 12 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 383.38 ccm (23,27 cubic inches) |
| Power: | 28.02 HP (20,40 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 30.30 Nm (3,08 kgf-m or 22,19 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.70 litres (3,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 1967 mm (77,01 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |