The Lifan Metro 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM, 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential factor. The Lifan Metro 50 comes with a 6.40 litres (1,68 gallons) fuel tank, giving reliable efficiency for your adventures.
Proper upkeep is key to maintain your Lifan Metro 50 in peak form. Common service items include sprockets. Through proper maintenance, your Metro 50 will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.40 litres (1,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 93.5 kg (205,07 pounds) |
| Length: | 1756 mm (68,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |