The Aprilia Atlantic 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 21.20 HP (15,42 kW)) @ 8500 RPM, 20.20 Nm (2,09 kgf-m or 14,83 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important aspect. The Aprilia Atlantic 250 includes a 8.50 litres (2,24 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, providing reliable efficiency on the road.
Regular maintenance is necessary to keep your Aprilia Atlantic 250 running smoothly. Popular maintenance parts consist of sprockets. With regular servicing, your Atlantic 250 will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Aprilia Atlantic 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 13 and the Rear Tyre size is 130/70 - 13 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 21.20 HP (15,42 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 20.20 Nm (2,09 kgf-m or 14,83 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.50 litres (2,24 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |