The Harley Davidson 1200 Sportster Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 59.00 HP (42,88 kW)) @ 5200 RPM, 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 3900 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
Routine service is important for maintaining your Harley Davidson 1200 Sportster Custom in top condition. Regular replacement items involve air filters. Through proper maintenance, your 1200 Sportster Custom will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) |
| Power: | 59.00 HP (42,88 kW)) @ 5200 RPM |
| Torque: | 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 3900 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 223.0 kg (489,14 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |