The American IronHorse Slammer is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1821.00 ccm (110,56 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 110.00 HP (80.3 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key feature. The American IronHorse Slammer is fitted with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel delivery system, providing excellent mileage for your rides.
Routine service is crucial to maintain your American IronHorse Slammer performing at its best. Popular maintenance parts consist of fuel filters. By using genuine parts, your Slammer can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for American IronHorse Slammer Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - R21 and the Rear Tyre size is 300/35 - VR18 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1821.00 ccm (110,56 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (80.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 336.6 kg (738,29 pounds) |
| Length: | 2591 mm (101,49 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |