The Kymco Zing II 125 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.53 HP (8.4 kW, 9.30 Nm (0.9 kgf-m or 6.9 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical aspect. The Kymco Zing II 125 comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, providing excellent performance during your journeys.
Proper upkeep is essential for maintaining your Kymco Zing II 125 operating reliably. Regular replacement items consist of drive chains. Using quality components, your Zing II 125 will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kymco Zing II 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.53 HP (8.4 kW |
| Torque: | 9.30 Nm (0.9 kgf-m or 6.9 ft.lbs |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 152.0 kg (333,42 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |