The Ducati 900 SS Carenata is a 4 stroke, Sport bike with a 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 79.00 HP (57,41 kW)) @ 7500 RPM, 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 225.0 km/h (139,10 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is a key feature. The Ducati 900 SS Carenata includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, offering excellent range on the road.
Preventative care is important for keeping your Ducati 900 SS Carenata operating reliably. Essential service parts consist of batteries. By using genuine parts, your 900 SS Carenata will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati 900 SS Carenata Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 79.00 HP (57,41 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 225.0 km/h (139,10 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |