The Kawasaki KMX 125 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 8500 RPM, 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 6600 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is necessary to keep your Kawasaki KMX 125 running smoothly. Frequently replaced components involve brake pads. With regular servicing, your KMX 125 will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 6600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 96.0 kg (210,54 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |