The TVS Victor GX 125 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 109.30 ccm (6,64 cubic inches) Single cylinder, 3 Valve type of engine.
This engine has 8.10 HP (5,87 kW)) @ 7250 RPM, 8.10 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical consideration. The TVS Victor GX 125 includes a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel delivery system, delivering excellent performance during your journeys.
Routine service is important for ensuring your TVS Victor GX 125 operating reliably. Common service items comprise air filters. With the right parts, your Victor GX 125 will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for TVS Victor GX 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 109.30 ccm (6,64 cubic inches) |
| Power: | 8.10 HP (5,87 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 8.10 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 3 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |