The Harley Davidson XL883L Sportster Low is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 882.66 ccm (53,59 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the fuel capacity is a critical aspect. The Harley Davidson XL883L Sportster Low features a 12.49 litres (3,28 gallons) fuel tank, providing efficient efficiency for your rides.
Routine service is key to maintain your Harley Davidson XL883L Sportster Low in top condition. Essential service parts include fuel filters. With the right parts, your XL883L Sportster Low will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL883L Sportster Low Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 882.66 ccm (53,59 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 74.58 Nm (7,56 kgf-m or 54,73 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.49 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 255.4 kg (560,19 pounds) |
| Length: | 2263 mm (88,65 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Dual-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Single-piston |