The Harley Davidson FLHP Road King Fire Rescue is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1687.97 ccm (102,49 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel system is an essential consideration. The Harley Davidson FLHP Road King Fire Rescue features a 22.71 litres (5,97 gallons) fuel tank, providing good fuel economy for your rides.
Preventative care is important for keeping your Harley Davidson FLHP Road King Fire Rescue performing at its best. Essential service parts include drive chains. With the right parts, your FLHP Road King Fire Rescue will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLHP Road King Fire Rescue Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is MT90 - B16 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (102,49 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 138.31 Nm (14,03 kgf-m or 101,49 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.71 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 335.2 kg (735,31 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |