The Azel Blue Note 125 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.00 HP (8.8 kW, 8.60 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is essential for ensuring your Azel Blue Note 125 running smoothly. Regular replacement items include brake pads. Using quality components, your Blue Note 125 will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Azel Blue Note 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.25 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8.8 kW |
| Torque: | 8.60 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | 2045 mm (80,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |