The Keeway ARN 125cc is a 4 stroke, Scooter bike with a 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7500 RPM, 7.80 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 82.0 km/h (50,75 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is a key feature. The Keeway ARN 125cc is fitted with a 5.20 litres (1,36 gallons) fuel tank, offering reliable efficiency during your journeys.
Preventative care is necessary for maintaining your Keeway ARN 125cc in top condition. Popular maintenance parts consist of drive chains. With the right parts, your ARN 125cc will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Keeway ARN 125cc Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 8.31 HP (6,07 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.80 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 82.0 km/h (50,75 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.20 litres (1,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | 1920 mm (75,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |