The Benelli Tre 1130K Amazonas is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1131.00 ccm (68,66 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 123.37 HP (89,65 kW)) @ 9000 RPM, 112.00 Nm (11,34 kgf-m or 82,19 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a critical aspect. The Benelli Tre 1130K Amazonas is fitted with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, offering reliable performance for your rides.
Preventative care is vital to maintain your Benelli Tre 1130K Amazonas operating reliably. Common service items include drive chains. With regular servicing, your Tre 1130K Amazonas will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Benelli Tre 1130K Amazonas Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 19 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 1131.00 ccm (68,66 cubic inches) |
| Power: | 123.37 HP (89,65 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 112.00 Nm (11,34 kgf-m or 82,19 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2255 mm (88,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |