The Harley Davidson Sportster Custom 883 is a 4 stroke, Custom bike with a 883.00 ccm (53,61 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6000 RPM, 49.00 Nm (4,98 kgf-m or 35,92 ft.lbs) @ 4700 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital to keep your Harley Davidson Sportster Custom 883 in peak form. Regular replacement items comprise drive chains. With the right parts, your Sportster Custom 883 will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 883.00 ccm (53,61 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 49.00 Nm (4,98 kgf-m or 35,92 ft.lbs) @ 4700 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 235.0 kg (515,51 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |