The Highland Desert Storm is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 936.00 ccm (56,82 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 83.81 HP (60,89 kW)) @ 6000 RPM, 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
When out on the road, the fuel system is an essential consideration. The Highland Desert Storm features a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, offering good efficiency during your journeys.
Preventative care is important for keeping your Highland Desert Storm in top condition. Essential service parts include spark plugs. By using genuine parts, your Desert Storm will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Highland Desert Storm Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 150/70 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 936.00 ccm (56,82 cubic inches) |
| Power: | 83.81 HP (60,89 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 11.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |