The Sym HD 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 11.40 HP (8.3 kW and a top speed of 108.0 km/h (66,76 mph)
During extended trips, the tank size is an essential feature. The Sym HD 125 is fitted with a 8.30 litres (2,18 gallons) fuel tank, offering good mileage on the road.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Sym HD 125 operating reliably. Essential service parts consist of spark plugs. Using quality components, your HD 125 can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Sym HD 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.40 HP (8.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 108.0 km/h (66,76 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.30 litres (2,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2064 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |