The Keeway Landcruiser 250 is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 17.70 HP (12,84 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important factor. The Keeway Landcruiser 250 is fitted with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank, delivering efficient mileage on the road.
Regular maintenance is key for ensuring your Keeway Landcruiser 250 in peak form. Frequently replaced components comprise fuel filters. By using genuine parts, your Landcruiser 250 will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Keeway Landcruiser 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 17.70 HP (12,84 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2225 mm (87,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |