The Keeway Land Cruiser 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 17.70 HP (12.9 kW and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is important for keeping your Keeway Land Cruiser 250 in top condition. Essential service parts consist of brake pads. By using genuine parts, your Land Cruiser 250 can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Keeway Land Cruiser 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 17.70 HP (12.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | 2300 mm (90,15 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |