The Honda CLR CityFly is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.03 HP (8,06 kW)) @ 8250 RPM, 10.22 Nm (1,00 kgf-m or 7,46 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 65.0 km/h (40,20 mph)
When out on the road, the fuel capacity is a key aspect. The Honda CLR CityFly is equipped with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel control system, ensuring reliable mileage on the road.
Scheduled maintenance is vital to keep your Honda CLR CityFly in top condition. Common service items include air filters. By using genuine parts, your CLR CityFly can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.03 HP (8,06 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 10.22 Nm (1,00 kgf-m or 7,46 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 65.0 km/h (40,20 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | N/A |