The Ducati Superbike 1098R Bayliss LE is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1198.40 ccm (72,76 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 180.00 HP (130,74 kW)) @ 9750 RPM, 134.37 Nm (13,63 kgf-m or 98,60 ft.lbs) @ 7750 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical aspect. The Ducati Superbike 1098R Bayliss LE is fitted with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel control system, ensuring excellent fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is necessary to maintain your Ducati Superbike 1098R Bayliss LE in top condition. Regular replacement items comprise clutch plates. With the right parts, your Superbike 1098R Bayliss LE will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Ducati Superbike 1098R Bayliss LE Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (72,76 cubic inches) |
| Power: | 180.00 HP (130,74 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 134.37 Nm (13,63 kgf-m or 98,60 ft.lbs) @ 7750 RPM |
| Compression: | 12.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 165.0 kg (361,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |