The AJP PR4 125 Trial is a 4 stroke, Trial bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10.8 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important consideration. The AJP PR4 125 Trial comes with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel management system, providing consistent efficiency for your adventures.
Routine service is crucial for ensuring your AJP PR4 125 Trial performing at its best. Frequently replaced components comprise clutch plates. With regular servicing, your PR4 125 Trial can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for AJP PR4 125 Trial Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 120/80 - 18 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 98.0 kg (215,02 pounds) |
| Length: | 2135 mm (83,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |